Rēzeknes futbola vēsture        

            Rēzeknes futbolisti savu dalību Latvijas čempionātos uzsāka 1950.gadā. Pirmsākumos komanda tika izveidota lielākoties no armijas dienesta daļu spēlētājiem un sacensībās piedalījās ar nosaukumu „Krasnaja zvezda” (treneris G.Mogorils). Pamatsastāvā lielākoties spēlēja karavīri, Rēzekni šajā komandā pārstāvēja M.Sičevs, B.Kozlovs un citi. Tobrīd komandas „Krasnaja zvezda” sniegums bija ļoti stabils, tā regulāri ieņēma vietu pirmajā sešiniekā, bet 1952.gadā pat augsto trešo vietu.

Uz foto "Krasnaja zvezda" 1950 gads, no kreisās uz labo pusi: Lukjanovs, Hačeriki, Kolesovs, Rižovs, Gatilovs, Grigors, Sičjovs, Savjeļevs, Tuševs, Šumovs, Sedovs.

Uz foto "Krasnaja zvezda" pirms spēles ar Ludzas komandu, no kreisās uz labo pusi: Kurnikovs, Rižovs, Kolesovs, Rumjancevs, Lukjanovs, Švarevs, Sičovs, Grigors, Gatilovs, Dorunins, Sedovs.

No kreisās uz labo pusi: Olegs Lapšovs, Mihails Ušakovs, Vasilijs Tihomirovs, Anatolijs Sinicins, Mihails Sičovs, Boriss Kozlovs,"rīdzinieks", Viktors, "Madona" un Anatolijs.

Uz foto: Mihails Sičovs gūst vārtus

Latvijas čempionātos šī komanda piedalījās līdz 1958.gadam, kad tās pastāvēšana tika izbeigta.

          Šajā laikā čempionātā piedalījās arī komanda „Dinamo”, bet tā spēja pastāvēt vien dažas sezonas. Tās sastāvā cīnījās V.Jozans, V.Tihomirovs, R.Tihomirovs, I.Ribakovs, A.Lavrenovičs.

          Kopš 1959.gada futbola komandas pamatu veidoja Rēzeknes Piena-Konservu kombināta spēlētāji. Komandas pārstāvis bija I.Lipickis.

Uz foto: gruzijas futbolisti viesojas pie PKK komandas 

Gadiem ritot, mainījās gan komandas sastāvs, gan treneri. Latvijas čempionātos sniegums bija mainīgs. Tālajā 1960.gadā rēzeknieši spēja izcīnīt vien 10.vietu. 1961.-1963.gados trenera Garaņina vadībā komandas sniegums bija nestabils, kā rezultātā komanda nespēja noturēties čempionāta elites grupā.  Tikai 1967.gadā trenera L.Bondareva vadībā pēc ilgāka pārtraukuma komanda „Voshod” spēja ne tikai iekļūt, bet arī nostiprināties spēcīgāko komandu grupā. Piecu sezonu garumā komandai neizdevās rezultātu tabulā pacelties augstāk par 10.vietu, tāpēc nācās cīnīties par vietas saglabāšanu Latvijas čempionāta virslīgā. Ieņemot pēdējo vietu, 1972.gadā rēzekniešiem nācās atstāt spēcīgāko komandu grupu.

          Pēc šīs neveiksmes komanda izjuka, bet, pateicoties futbola veterāna M.Ušakova entuziasmam, atsāka spēlēt 1974.gadā. Vienība piedalījās čempionāta „B” līmeņa sacensībās.

          1974.gada vidū par komandas galveno treneri kļuva Mihails Čikovani, pēc gada komanda atgriezās virslīgā. 1977.gada sezonā rēzeknieši izcīnīja 9.vietu. Šajā laika posmā komandā spēlēja L.Bondarevs, A.Gurovs, V.Tarasovs, P.Šepels, A.Timuhins, P.Krickis, A.Sivakovs, V.Nazarovs un citi.

          1979.gadā komanda kārtējo reizi zaudē vietu virslīgā, bet nākošgad atkal to atgūst, nezaudējot ne vienu spēli „B” līmeņa sacīkstēs. Diemžēl līdzjūtējus atkal gaidīja vilšanās, kad komanda palika „aiz strīpas”, kas ļauj cīnīties ar spēcīgākajiem.

          1984.gadā tika izveidota jauna, daudzsološa komanda, kura kārtējo reizi izcīnīja vietu Latvijas PSR „A” grupas sacensībās. Arī šoreiz nostiprināties virslīgā neizdevās. Komanda čempionātā ieņēma iepriekš pēdējo vietu. Var droši teikt, ka rēzeknieši uzstādīja savdabīgu virslīgā iekļūšanas un  izkrišanas rekordu.

          1987.-1988.gadā ar grūtībām mūsu futbolisti spēja noturēties futbola elites grupā.

          1989.gadā komanda izcīnīja 8.vietu čempionātā. Tobrīd lielu atbalstu komandai sniedza Rēzeknes Transporta Apvienības vadība, proti, uzņēmuma priekšnieks Fiļimonovs un komandas vadītājs Leizerovičs. Šis gads līdzjutēju atmiņās ir zīmīgs ar to, ka Rēzeknē notika pirmā starptautiskā spēle ar komandu no Vjetnamas. Sacensība noslēdzās ar rezultātu 1:1, komandas labā vārtus guva Valērijs Arakčejevs.

 Uz foto: fragments no brošūras par Latvijas futbolu (1990. gads) 

           Latvijas čempionātos visilgāk rēzekniešus pārstāvēja: L.Bondarevs, S.Jevsejevs, H.Levins, M.Mašņikovs, A.Burcevs, I.Baufals, G.Volkovs, I.Salovs, A.Jarockis. 

          Ar bērnu komandām tobrīd strādāja Valērijs Jevsejevs, Anatolijs Izmailovs, Vladimirs Gladiško.

          Deviņdesmito gadu sākumā komandas nosaukums bija „Strautmala”, bet 1992.gadā tika izveidots PFK „Vairogs”,par komandas vadītāju kļuva Vladimirs Kloss. Šis bija laiks, kad Rēzeknē sākās profesionālā futbola posms. Spēlēt komandā tika aicināti leģionāri, spēlētāji noslēdza pirmos profesionālos līgumus. Šī komanda virslīgā nospēlēja piecas sezonas. Labākais sniegums bija 5.vieta. Tobrīd vienības sastāvā spēlēja: O.Dulubs, O.Kubarevs, A.Pozņaks, V.Arakčejevs, Ž.Ārmanis, A.Šmaukstelis, V.Beķeris, A.Gruzde, I.Logins, A.Jegorovs, V.Jefimovs, I.Antonovs, I.Pegasovs, Ē.Lazovskis, V.Voskāns, Ē.Seleckis, V.Belovs, J.Borovskis, R.Ščavinskis, A.Volosanovs, A.Černiševs, S.Krikunovs, O.Andrejevs, I.Salovs, A.Rupainis, I.Fjodorovs, S.Jupatovs un citi.

Uz foto no kreisās uz labo pusi: Šmaukstelis, Arakčeevs, Rupainis, Kloss, Gruzde, Beķeris, Pozņaks, Andreevs, Seļeckis, Lazovskis, Jefimovs, Logins, Salovs, Ārmanis, Antonovs, Ščavinskis, Krikunovs un jaunākais Iļja Antonovs.

Uz foto: „Vairogs” komanda treniņnometnē Palangā, augšējā rinda no kreisās uz labo pusi: Dorofeevs - treneris, Krikunovs, Kučerovs, Logins, Pozņaks, Černiševs, Belovs, Gruzde, Jevseevs, Kirilovs, Ščavinskis, Jegorovs, Beķeris, Ārmanis, Grigorjevs, Kloss - direktors. Apakšējā rindā no kreisās uz labo pusi: Gusčins - komandas ārsts, Šmaukstelis, Salovs, Kubarevs, Dulubs, Voskans, Arakčeevs, Ivanovs, Šeins.

Uz foto: Palanga, spēles moments.

Uz foto: Palanga, kross, Ēriks Seleckis ved komandu virsotnē. 

Uz foto: pusdienas, no kreisās uz labo pusi: Logins, Šmauksteļis, Belovs, Ščavinskis.


           Tobrīd, pateicoties uzņēmuma „Kolons” vadītājiem Vjačeslavam Kirsanovam un Vasīlijam Aleksejevam, 2.līgas čempionātā startēja komanda ar tādu pašu nosaukumu. Tajā spēlēja pārsvarā jaunieši. Komanda „Kolons” pildīja dublieru fukcijas un gatavoja spēlētājus pilsētas galvenajai vienībai. Jāpiebilst, ka drīz vien šī jauniešu komanda izcīnīja tiesības startēt 1.līgas čempionātā, taču dažādu apstākļu dēļ no dalības tajā nācās atteikties.

          1997.gadā komanda mainīja nosaukumu uz FK „Rēzekne”, komanda šajā laika posmā nospēlēja trīs sezonas virslīgas čempionātā (labākais sniegums- 7.vieta) un divas pirmajā līgā. Šajā gadā tika izveidots jauns klubs „Dižvanagi”, sākotnēji klubā spēlēja tikai bērnu un jaunatnes komandas.

          2002.gadā „Dižvanagi”  uzsāka dalību 1.līgas čempionātā, aizstāvot pilsētas godu šajās sacensībās. Četrus gadus vēlāk komanda kārtējo reizi izcīnīja vietu virslīgā. Ieņemot astoto vietu, 2006.gadā atkal nācās atstāt elites grupu.

Foto no „Panorama Rēzekne” avīzes raksta

          2007.gadā pilsētas komandas vadību pārņem Sporta Klubs  „Blāzma”, kas tika dibināts 2004.gadā. Jaunizveidotā komanda 1.līgas čempionātā izcīnīja 2.vietu un atkal par prieku līdzjūtējiem „lielais” futbols atgriežas Rēzeknē. Pēc divām virslīgā aizvadītām sezonām komanda finansiālu apsvērumu dēļ atteicās no turpmākās dalības čempionātā. SK „Blāzma”, līdzīgi kā Rēzeknes BJSS, strādāja ar bērnu un jaunatnes komandām.

Uz foto: „Blāzma” komanda treniņnometnē Turcijā.


„Blāzma” komanda treniņnometnē Polijā.

          Neilgi pirms 2011.gada sezonas sākuma tika pieņemts lēmums izveidot Rēzeknes BJSS komandu, lai turpinātu futbola tradīcijas Rēzeknē. Šī vienība spēlēja 1.līgas čempionātā. Galvenais komandas uzdevums bija saglabāt pilsētā ne tikai jauniešu, bet arī pieaugušo futbolu, kas dotu iespēju pierādīt savus spēkus jaunajiem futbolistiem, kā arī nokļūt labāka līmeņa klubos.

          2013.gada 28.decembrī Rēzeknē tika dibināta biedrība RĒZEKNES FA jeb Rēzeknes Futbola Akadēmija. Apvienojot divu futbola klubu spēkus Rēzeknes futbola speciālisti vienojās par turpmāko ciešo sadarbību starp organizācijām, kas veicinās Rēzeknes futbola audzēkņu konkurētspēju un attīstību. Rēzeknes FA/BJSS vienība veiksmīgi startē 1.līgas čempionātā un allaž atrodas favorītu rindās. 2014.gadā komanda izcīnīja 1.līgas sudraba godalgas, taču pārspēlēs par vietu Virslīgā nācās piekāpties FS Metta/LU vienībai.

RĒZEKNES FA/BJSS komanda 2015.gada sezonā.

          2016. gadā Rēzeknes FA/BJSS komanda KOMANDA.LV PIRMĀS LĪGAS čempionātā izcīnīja 5.vietu, nedaudz pievīla sezonas noslēguma daļa, kur dažas spēles līdz turnīra beigām no otrās vietas noslīdējām līdz piektajai, bet komanda bija viena no nedaudzajām, kas čempionāta laikā guva vairāk kā 100 vārtus.

Interesanti fakti.

          Rēzeknieši, kas kļuva par Latvijas čempioniem citu klubu sastāvā: L.Bondarevs, A.Dorofejevs, A.Aizezers, A.Šmaukstelis, A.Krucs.    

          L.Bondarevs, V.Leitāns, A.Aizezers spēlēja „Daugava” Rīga meistarkomandā.

          P.Levins un A.Gruzde spēlēja Jelgavas „RAF” meistarkomandā.

          Visu laiku labākais vārtu guvējs Rēzeknes komandā bija Igors Salovs, kas vienas virslīgas sezonas laikā spēja ieraidīt bumbu pretinieku vārtos 17 reizes. Tas notika 1989.gadā.

          Lielāko uzvaru virslīgā rēzeknieši guva 1995.gadā, kad ar rezultātu 8:0 „Vairogs” pārspēja „Skonto- Metāls” komandu.

     Rēzeknes komandas Latvijas čempionātos pārstāvēja treneri: M.Čikovani (13 sezonas), G.Mogorils (9), Ž.Ārmanis (5), Garaņins (3), A.Dorofejevs (3), L.Korčebokovs (2), N.Maslovs(2). Vienu sezonu galvenā trenera amatā strādāja: V.Trusovs, L.Bondarevs, V.Aboļevičs, Ē.Seleckis, A.Izmailovs, N.Južaņins, J.Popkovs, Ē.Grigjans. Spēlējošo treneru lomā darbojās: I.Fjodorovs, I.Antonovs un A.Šmaukstelis.

           Rēzeknes komandas līdzjutēji pēdējos gados vairākkārt tika atzīti par labākajiem Latvijas 1.līgas čempionātos, mēs varam lepoties ar to, ka mūsu komandas spēlēs bijušas apmeklētākās 2015. un 2016. gadā.

          No bērnu un jauniešu komandām īpaši ir jāatzīmē šādi sasniegumi: 

1975.gadā dzimušo jauniešu komanda „Sokol” (komandas treneris V.Gladiško) 1990.gadā izcīnīja PSRS sacensībās „Ādas bumba” augsto piekto vietu. Pēc dalības šajās sacensībās rēzeknietis Vladimirs Višņakovs saņēma uzaicinājumu uz jauniešu PSRS izlasi.

          1988.gadā dzimušo jauniešu komanda „Dižvanagi” (komandas treneris I.Fjodorovs) izcīnīja Latvijas čempionu titulu 1999.gadā. Komandas uzbrucējs Edgars Gauračs ar 7 gūtajiem vārtiem tika atzīts par labāko vārtu guvēju.

          Ērika Selecka komandas divas reizes izcīnīja Latvijas telpu futbola čempionāta titulu, savukārt Guntara Silagaiļa 2005.gadā dzimusī komanda spēja izcīnīt šo titulu arī 2016.gadā.

       2016.gadā Rēzeknes FA/BJSS komanda izcīnīja 3.vietu Latvijas čempionāta Attīstības grupā, savukārt par šīs grupas labāko pussargu atzīts Pēteris Ivenkovs.

          Cienījamie līdzjutēji! Ja esat pamanījuši kādas informācijas nepilnības vai vēlaties papildināt šo sadaļu, lūdzu ziņojiet par to mājas lapas administratoram. 

0
© 2013 REZEKNES FA All rights reserved

 .